Hakkımızda

Hakkımızda

Karşıyaka Satranç İhtisas Spor Kulübü Derneği 2003 yılında kurulmuştur. Bünyesinde eğitim gören satranççılarla, adeta “Türk Satrancının fabrikası”…gibi birçok sporcunun yetişmesini sağlamıştır. Birçok sporcusu ulusal veya uluslararası turnuvalarda dereceler elde etmiştir.

Kulübün Baş Antrenörü Ozan ÇAPAN tarafından 6 yaşından itibaren sistemli bir biçimde verilen derslerin amacı ilk olarak satran­cı sevdirmek ve ilgi uyandırmaktır. Öğrenmeyi öğrenmek adına önemli adımlar atan öğrencilere eğlene­rek bilgi verilmesi ve disiplinli bir çalışma temposuyla satranç becerilerinin gelişmesi sağlanır. Bu noktada kulübümüzün en önemli özelliklerinden biri yeni başlayan ve satrancını geliştirmek isteyenlerden milli takım oyuncularına kadar her seviyeden oyuncunun kendi seviyesini geliştirdikleri Türkiye’nin bu kapsamdaki en sistemli satranç okulu olmasıdır. Her sene burada yetişen öğrenciler satranç oyununa merhaba diyerek Türk satranç altyapısına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Karşıyaka Satranç Kulübümüzde programlar hafta içi akşam ve hafta sonu olmak üzere her öğrencin bil­gi düzeyine ve yaşına uygun olarak belirlenmiş ve sınıflar satranç seviyelere göre oluşturulmuştur. Her öğ­rencinin dikkatli bir biçimde takip edilmesi ve ihtiyacı olan ilgiyi görebilmesi için sınıflar satranç seviyeleri­ne ve yaş gruplarına göre en fazla 12 kişi olarak belirlenmektedir. Öğrenciler kendileri için en uygun ders saati ve gününü seçme olanağına sahiptirler.

Misyonumuz

Karşıyaka Satranç Kulübü sporcularına, dürüstlük, sorumluluk, problem çözme, iletişim becerileri, her ne koşulda olursa olsun mücadele edebilme ve başarısızlıkta yılmama, işbirliği, eleştirel ve yaratıcı düşünce, kararlılık, kazancı ve yenilgiyi olağan karşılayabilme gibi “liderlik” için gereken beceri ve tutumların kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapar.

Sporcularımıza sadece satranç oyununun temel kuralları ve teknikleri dışında satranç oyununun içinde barındırdığı felsefesini de öğretmek amacımızdır. Bizler satrancı, çocuklarımızın kişiliklerine katkı sağlayacak bir araç olarak görürüz.

Karşıyaka Satranç Kulübü, olarak aynı zamanda kendimizi bir madenci gibi düşünürüz. İlgili ve yetenekli öğrenciyi bulup işleriz. Onların gelişimlerini görüp başarılarına katkı sağlamak kuruluş amacımızdır.

Vizyonumuz

Karşıyaka Satranç Kulübü, çocuklarımızın satranç oyununu seven, oyunun kurallarını tamamıyla öğrenip, kendileriyle birlikte getirmiş oldukları yeteneklerini ortaya çıkartmalarına yardımcı olmaya çalışarak; gelişmelerine katkı sağlayıp Türk satrancına yeni ustalar kazandırmaktır. 

Bu nedenle sloganımız “Türk Satrancının Fabrikası’dır.”